Jak pohodově strávit dovolenou na jachtě.
Kolik to stojí ?
Cena za dovolenou strávené na jachtě se skládá z několika položek, které můžou nabývat různé výše. Je samozřejmé, že horní hranice není nikterak omezena. Dovolím si rozebrat jednotlivé položky. Pravděpodobně cenově nejnáročnější je cena bydlení, tedy nájem lodi. Samozřejmě je jenom na účastnících dovolené jakou si vyberou jachtu. Jsou na výběr luxusní motorové jachty o výkonu mnoho set koní s luxusním vybavením od prostorné paluby určené k tanci až k vířivým vanám s barevným osvětlením doplněné o mohutnou zvukovou aparaturou. K dispozici jsou i méně honosné jachty se standardní výbavou, ale cena je vždy poměrně vysoká. Skupinu o které se zmíním obšírněji bych zařadit mezi turistickou třídu. Jsou to především plachetnice různého stáří, které již jak pramení z názvu používají k ke svému pohonu především plachtění s větrem. Tedy dá se říci že plují téměř zadarmo. Jsou samozřejmě vybaveny spalovacím vznětovým motorem, který je na rozdíl od mohutných benzínových motoráků velmi úsporný. Na druhou stranu obsluha plachetnice je nepoměrně složitější než plavba motorovou lodí. Plavba na plachetnici je samozřejmě pomalejší, ale má obrovské kouzlo romantiky a vzájemného vztahu moře a větru. Cena nájmu plachetnice vychází také přijatelněji, protože její kapacita počtu lidí je poměrně vyšší. Cena nájmu lodi závisí na dalších atributech. Jedním z nich je termín dovolené, druhým je včasnost objednávky nájmu. Není třeba zde publikovat, že termíny v červenci a zvláště pak v srpnu patří vždy k těm nejatraktivnějším a tím i cenově nejnáročnějším. Podle mých zkušeností tyto termíny nejsou až tak přitažlivé. Důvodem bývá vysoká hustota provozu na moři v přístavech a také služeb poskytovaných zvláště na jadranu. S vytížením samozřejmě úzce souvisí cena a také bohužel i velmi často kvalita. Termín červen nebo září nabízí stejné zážitky jako hlavní sezóna, ale bez front, stresu a hlavně levněji. Druhý atribut je taktéž významnou položkou v ceně nájmu, kdy sleva najmutí lodě třeba i půl roku dopředu s dobře vybraným termínem může znamenat až třetinu ušetřených nákladů.
Druhá významná položka cesty za odpočinkem je doprava do místa nalodění. Cesta na letní dovolenou může proběhnout s igelitovou taškou letecky, kde budu mít kartáček na zuby pas a peníze. Případně obsah tažky doplním párem triček a plavek, i když ani toto není nezbytné. Pokud však sebou potáhneme kufr ošacení a hlavně několik přepravek domácího jídla a nebytného českého piva, potom nezbývá než cesta autem. Velmi ekonomické je spojit několik lidí dohromady a využít auto na maximální možnou kapacitu. Potom cesta vychází velmi příznivě i s poplatky za dálnice a tunely.
Poslední složku nákladů tvoří pro každého hodně rozdílná položka. Do ní spadá položka za naftu do motoru plachetnice, benzín do motorového člunu, cena za tranzitlog - povolení k plavbě, cena za pobyt v Marimě či přístavu, v Chorvatsku cena vzdušného a v neposlední řadě i pojištění nájmu či cena za kauci lodi. Můžeme zde uvést cenu za jednotlivé doplňky k vybavení lodi, příplatek za spinakr, internet či další příplatkové vybavení jachty.
Další položka nákladů na dovolenou, kterou ovšem nebudu započítávat do ceny celkové, jsou náklady na jídlo a pití což je u každého velmi rozdílné. Taktéž náklady na zdravotní pojištění, které nejsou velké ale většina pojišťoven nemá jachting v základním připojištění, například připojištění platební kartou. Patří sem náklady na návštěvu restaurací různých atrakcí či půjčovné za auto, vodní skútr a pod..
Na jak dlouho ?
Charter vetšinou trvá jeden týden, ale může se samozřejmě protáhnout i na dva i více týdnů, což poskytuje od nájemce prostor pro slevu, ale tyto nájmy patří spíše do oblasti vzdálených plaveb. Dle méhoho názoru týden na jachtě je plně dostačující a vydá za měsíční dovolenou u moře. Pokud by, někomu plavba natolik učarovala, je lepší vyplout vícekrát za rok.
Kam ?
Pro našince bývá většinou nejdostupnější Jadran v Chorvatsku. Již z hlediska dostupnosti a dalším faktorem pro Jadran je poměrně velká členitost pobřeží a malé vzdálenosti mezi velmi četnými přístavy a kotvišti, což dělá Jaderské moře poměrně bezpečné i pro začínající jachtaře. I když v poslední době na tuto skutečnost Chorvaté poměrně hřeší a vybírají nejrůznější, řekl bych až bizardní poplatky téměř za všechno, přesto je tato oblast cenově pořád dostupná. Pro odvážnější jachtaře je samozřejmě připraveno Tyrhénské moře v Itálii nebo Jónské moře v Řecku. Nejlepší jachtaři ovšem plují do Egejského moře. Tímto výčet samozřejmě nekončí. Mnoho zprostředkovatelských kanceláří nabízí všemožné destinace na světě, namátkou vyberu Karibik, Seychely nebo třeba i severské destinace a mnoho dalších. Tyto destinace ovšem nezapočítávám do svého skromného výběru, neboť náklady na cestu letadlem a nákup potravin v místě jachtingu určitě převýší mnohonásobně cenu nájmu lodi.
S kým ?
Výběr partnera nebo přátel s kterými budete trávit týdenní dovolenou je velmi kritický. Pokud vám někdo leze na nervy za hodinu posezení u kávy, určitě si jej neberte jako parťáka na loď. Problémy se kumulují a nervy za celý den jsou napjaté k prasknutí. Pokud se vám něco nelíbí, vyhněte se momentální konfrontaci. Kritiku si nechte na pozdější dobu, kdy v klidu třeba u sklenky si vše dobře rozmyslíte a společně dojdete třeba k překvapujícímu rozuzlení, kdy vaše kritizovaná situace se v jiném uhlu pohledu úplně otočí a budete si blahořečit, že nejste za blba vy. Dále bude nutné se sejít a naprosto jasně si definovat několik věcí. První nejdůležitější věcí, i když se to nezdá, je domluvit se na společné stravě, není nic horšího, když se více párů dohaduje o časovém sledu přístupu do lodní kuchyně. Další důležitou věcí je určit podle vnitřního uspořádání lodi jednotlivé kajuty na spaní a k nim přiřadit toalety. Neméně důležitou věcí je určit uložení věcí a nákladu, dále pak množství a druhu pití do lednice.
Co brát sebou ?
Sebou na jachtu si bereme většinou důležité věci osobní potřeby, mezi které patří doklad o úrazovém připojištění, platný pas, a finanční hotovost. Tyto doklady může podle platné legislativy na moři kontrolovat námořní policie dotyčného státu. Další důležité doklady k lodi a k posádce ná ve své kompetenci kapitán. Velmi důležitou součástí vybavení na moře je být dobře zásoben pro případ žízně a hladu, což určitě každý vyřeší po svém. Všichni prahneme po zážitcích a nevšedních scenériích, které je dobré zachytit nějakou technikou, která by měla být k dispozici. Další věcí jsou hygienické potřeby a léky a opalovací prostředky. Oblečením a obutím doporučuji hodně šetřit, obvykle každému členu posádky vystačí nějaké to tričko a boty do vody, plavky a ručníky, případně župan po koupání. Dobrým pomocníkem bývá šnorchl a potápěčské brýle, případně prut na ryby.
Koupání a slunění
Plavba lodí je přímo předurčena pro koupání a slunění. Vždyť stačí pouze skočit do vody v chráněné slunné zátoce a užiji si moře do nekonečna. Koupání je o to komfortnější, že nemusím do vody vcházet po špičatých kamenech a přitom dávat pozor na zákeřné mořské ježky. Pokud někdo, ke svému koupání potřebuje břeh je většinou nedaleko. Také koupání na lanech vlečených za lodí malou rychlostí je neobyčejný zážitek. Pohodlí jachty oceníme zejména při výstupu ze slaného moře po žebříku na plachetnici, kde je zadní koupací čelo, můžeme využít teplou sladkou vodu z velkokapacitních nádrží pro příjemnou sprchu. Následné vklouznutí do předem připraveného županu a vyjmutí chlazeného piva z lednice se rovná čisté poezii. Také slunění v polostínu plachet je velmi příjemným zážitkem. Kdo touží po plném slunci bude jej mít na jedné nebo druhé straně lodi. Při opalování na lodi je třeba používat hojně opalovací krémy, protože slunce opaluje i pod krycími plachtami odrazem od mořské hladiny a ke spálení pokožky může dojít velmi rychle zvláště pak na choulostivých místech. Pobyt na lodi přináší notnou dávku zdraví celodenním pobytem na palubě lodi v ozónové vrstvě, která se drží nad hladinou moře asi do jednoho metru, jak uvádějí prameny.
Domluva programu
Velmi důležité je shodnout se na programu dovolené, není potřeba vše definovat do posledních podrobností, ale je důležité ujasnit si způsob nocování na kotvě eventuálně na bóji nebo v prístavu na muringu. Poté vybrat eventuální přístavy nebo maríny. Určit zhruba program tak aby vyhovoval převážné většině posádky, všem vyhovět nelze. Případný uchazeč o tento druh dovolené si musí uvědomit že na lodi necestuje jako turista pasažér ale je zapsán jako člen posádky.
Závěrem
V předešlých bodech jsem se pokusil nastínit úskalí i přednosti dovolené na jachtě. Všechny tyto body určitě nikdo tak podrobně řešit nebude, ale je možné, že si každý z tohoto popisu vybere třeba to svoje a zaujme ho tento zjednodušený popis natolik že tuto dovolenou přece jen vyzkouší. Většinu uvedených bodů za vás vyřeší kapitán, který většinou již podobnými situacemi mnohokrát prošel a ví jak je řešit.